Innowacyjna technologia – inteligentny stół

Dynamiczny rozwój zaawansowanych technologii oferuje nam coraz bardziej innowacyjne urządzenia, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie i dostęp do informacji. Jednym z takich interesujących rozwiązań technologicznych jest inteligentny stół. Poznaj możliwości, jakie daje nam te nowoczesne urządzenie.

 

Inteligenty stół to połączenie tradycyjnego blatu z czterema nogami i ekranu o wysokiej rozdzielczości, który reaguje na dotyk. Przy takim stole może zasiąść nawet kilka osób i każda z nich jest w stanie obsługiwać aplikacje wykorzystujące wszystkie palce u rąk. Zastosowanie ochronnej powłoki wykonanej z wysokiej jakości szkła zabezpiecza wyświetlacz przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami czy zalaniem.

 

Producenci inteligentnych stołów

W 2007 roku Microsoft zaprezentował projekt komputera Surface, który wyglądem nawiązuje do formy stołu i ma powierzchnię 30-calowego płaskiego ekranu. W 2011 roku z kolei Samsung przedstawił SUR40, sporych rozmiarów sprzęt z ekranem dotykowym, który również wyglądem przypomina stół. Tego typu urządzenie zostało opracowane ponadto przez mniejsze firmy, tj. 3M i Ideum, które wspólnymi siłami skonstruowały 46 i 32-calowy stół z dużym ekranem dotykowym. W przyszłości możemy spodziewać się coraz większej ilości jeszcze bardziej udoskonalonych propozycji inteligentnych stołów.

 

Gdzie można wykorzystać potencjał inteligentnego stołu?

Inteligentny stół przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań biznesowych, np. do prezentacji, przeglądania dokumentów czy map. Dzięki niemu nie trzeba rozkładać, tak jak na tradycyjnym stole, dziesiątek kartek i wykresów, ale wyświetlać je bezpośrednio z programu graficznego oraz edytować w czasie rzeczywistym. Nie wymaga to niewygodnego i ciągłego przechodzenia między prezentacją na tablicy a komputerem. Adaptacja wirtualnego stołu do przestrzeni pracy umożliwia łatwiejszą i szybszą interakcję z wieloma uczestnikami rozmowy. Wykorzystanie potencjału tego typu urządzenia pozwala zmodyfikować standardowy podział na aktywnego nadawcę i biernego odbiorcę, przekazując obie funkcje wszystkim osobom obecnym przy cyfrowym blacie.

Inteligentny stół może dodatkowo świetnie sprawdzić się w roli sprzętu przeznaczonego do zabawy, oferując różnego rodzaju interakcje o charakterze rozrywkowym, np. interakcję z wirtualną wodą czy symulację pianina. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych aplikacji napisanych specjalnie dla inteligentnych stołów, które mogą zamienić je w konsole do gier.

Ekrany dotykowe i stoły...

Nowoczesne technologie interaktywne i dotykowe dają możliwość bardziej...

Interaktywna ściana jako...

Zaawansowane technologie multimedialne oferują wiele ciekawych rozwiązań...

Zobacz także

SPRAWDŹ nasze rozwiązania
Ekran dotykowy