Interaktywna ściana jako alternatywa dla telewizora

Zaawansowane technologie multimedialne oferują wiele ciekawych rozwiązań. Telewizory już niedługo mogą zostać wyparte przez interaktywne ściany składające się z wielu połączonych ze sobą ekranów. Pierwsze, prototypowe urządzenia tego typu przedstawiła firma NDS.

 

Ściany interaktywne mają zmienić sposób, w jaki oglądamy programy w zwykłym telewizorze. Mają one bowiem oferować możliwość wyświetlania na ogromnej powierzchni rożnych treści w tym samym czasie. Dzięki nim będzie mogli na przykład jednocześnie oglądać film, przeglądać portale internetowe i rozmawiać przez komunikator z kolegą po drugiej stronie świata.

 

News Digital Systems - interaktywne ściany

Pierwszą firmą, która zaczęła pracę nad interaktywną ścianą jest NDS. Firma ta postawiła sobie za cel stworzenie takiego urządzenia, które zapewni gigantycznych rozmiarów obraz o wysokiej rozdzielczości, jednocześnie nie pochłaniające wielkiej ilości energii elektrycznej, jak ma to miejsce w przypadku ogromnych telewizorów plazmowych czy LCD. Tak właśnie powołano do życia projekt o nazwie „Surfaces” (z ang. powierzchnie).

NDS chce skonstruować „interaktywną ścianę”, która będzie wykorzystywała technologię OLED. Specjaliści z firmy są przekonani, że kolejna generacja telewizorów z płaskim ekranem będzie wykorzystywać OLED-y, a to w konsekwencji ma doprowadzić do tego, że w ciągu najbliższych 10 lat spadnie cena tego typu ekranów. Warto dodać, że wyświetlacze z technologią OLED posiadają znaczącą przewagę nad tradycyjnymi LCD. Ich zaletą jest to, że w przeciwieństwie do LCD nie potrzebują bocznego podświetlania, dzięki czemu obszar wyświetlania obrazu może rozciągać się po same krawędzie telewizora. W konsekwencji ekrany OLED mogą być montowane jeden tuż obok drugiego i w ten sposób tworzyć całościowy wyjątkowo sporych rozmiarów ekran.

 

Czy interaktywne ściany to przyszłość telewizji?

Od dawna pojawiają się opinie, że tradycyjna telewizja zostanie wyparta przez możliwości jakie daje internet. W sieci bowiem mamy szeroki dostęp do wielu atrakcji, a telewizja z kolei wciąż przywodzi na myśl ograniczenie biernym oglądaniem tego, co akurat prezentowane jest na ekranie. Mimo, że producenci rozszerzają ofertę telewizyjną, np. o obsługę gestami, platformy z aplikacjami, czy rozwiązania umożliwiające zintegrowanie telewizorów z komputerami i urządzeniami mobilnymi, to NDS uważa, że to nie sprosta rosnącym wymaganiom konsumentów. Właśnie z tego powodu „Surfaces” nie bazuje wyłącznie na jednym ekranie, ale na wielu, co zdaniem firmy przyciągnie użytkowników do nowego wymiaru telewizji.

W świecie nowoczesnych...

Techniki multimedialne to dziedzina, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Na...

Ekrany dotykowe i stoły...

Nowoczesne technologie interaktywne i dotykowe dają możliwość bardziej...

Zobacz także

SPRAWDŹ nasze rozwiązania
Ekran dotykowy