Interaktywna ściana jako alternatywa dla telewizora

Zaawansowane technologie multimedialne oferują wiele ciekawych rozwiązań. Telewizory już niedługo mogą zostać wyparte przez interaktywne ściany składające się z wielu połączonych ze sobą ekranów. Pierwsze, prototypowe urządzenia tego typu przedstawiła firma NDS.

 

Ściany interaktywne mają zmienić sposób, w jaki oglądamy programy w zwykłym telewizorze. Mają one bowiem oferować możliwość wyświetlania na ogromnej powierzchni rożnych treści w tym samym czasie. Dzięki nim będzie mogli na przykład jednocześnie oglądać film, przeglądać portale internetowe i rozmawiać przez komunikator z kolegą po drugiej stronie świata.

 

News Digital Systems - interaktywne ściany

Pierwszą firmą, która zaczęła pracę nad interaktywną ścianą jest NDS. Firma ta postawiła sobie za cel stworzenie takiego urządzenia, które zapewni gigantycznych rozmiarów obraz o wysokiej rozdzielczości, jednocześnie nie pochłaniające wielkiej ilości energii elektrycznej, jak ma to miejsce w przypadku ogromnych telewizorów plazmowych czy LCD. Tak właśnie powołano do życia projekt o nazwie „Surfaces” (z ang. powierzchnie).

NDS chce skonstruować „interaktywną ścianę”, która będzie wykorzystywała technologię OLED. Specjaliści z firmy są przekonani, że kolejna generacja telewizorów z płaskim ekranem będzie wykorzystywać OLED-y, a to w konsekwencji ma doprowadzić do tego, że w ciągu najbliższych 10 lat spadnie cena tego typu ekranów. Warto dodać, że wyświetlacze z technologią OLED posiadają znaczącą przewagę nad tradycyjnymi LCD. Ich zaletą jest to, że w przeciwieństwie do LCD nie potrzebują bocznego podświetlania, dzięki czemu obszar wyświetlania obrazu może rozciągać się po same krawędzie telewizora. W konsekwencji ekrany OLED mogą być montowane jeden tuż obok drugiego i w ten sposób tworzyć całościowy wyjątkowo sporych rozmiarów ekran.

 

Czy interaktywne ściany to przyszłość telewizji?

Od dawna pojawiają się opinie, że tradycyjna telewizja zostanie wyparta przez możliwości jakie daje internet. W sieci bowiem mamy szeroki dostęp do wielu atrakcji, a telewizja z kolei wciąż przywodzi na myśl ograniczenie biernym oglądaniem tego, co akurat prezentowane jest na ekranie. Mimo, że producenci rozszerzają ofertę telewizyjną, np. o obsługę gestami, platformy z aplikacjami, czy rozwiązania umożliwiające zintegrowanie telewizorów z komputerami i urządzeniami mobilnymi, to NDS uważa, że to nie sprosta rosnącym wymaganiom konsumentów. Właśnie z tego powodu „Surfaces” nie bazuje wyłącznie na jednym ekranie, ale na wielu, co zdaniem firmy przyciągnie użytkowników do nowego wymiaru telewizji.

Interaktywne ściany i...

Rozwój zaawansowanych technologii multimedialnych jest niezwykle dynamiczny...

Tajemnice ekranów...

Rynek nowoczesnych technologi oferuje nam możliwość korzystania z szybkich i...

Zobacz także

SPRAWDŹ nasze rozwiązania
Ekran dotykowy