Rynek nowoczesnych technologi oferuje nam możliwość korzystania z szybkich i łatwych w obsłudze ekranów dotykowych. Są to intuicyjne urządzenia, których obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Poznaj cechy oraz zalety i wady ekranów dotykowych.
Ekrany dotykowe oferują wiele możliwości, to samo miejsce na wyświetlaczu może być różnie wykorzystane, np. do zarządzania aplikacjami, wydawania poleceń, edycji dokumentów czy wyszukiwania informacji. Najpopularniejszymi ekranami dotykowymi są ekrany oporowe i pojemnościowe, które mają swoje wady i zalety.
Ekrany oporowe
Powierzchnia tego typu ekranu wykonana jest elastycznego plastiku z cienką warstwą materiału przewodzącego, który odznacza się odporności na zadrapania. Poniżej znajduje się szklana zazwyczaj powierzchnia, która od strony pierwszej płaszczyzny jest pokryta również warstwą ITO. Obie powierzchnie są usytuowane w niewielkiej odległości, ale nie mają ze sobą kontaktu.
Oporowe ekrany dotykowe pojawiły się na rynku jako pierwsze. Do ich obsługi często wykorzystuje się rozmaite sztyfty, którymi można działać precyzyjniej niż palcem. Sprawdzają się tam, gdzie konieczna jest dokładność na poziomie pojedynczego piksela.
Ekrany pojemnościowe
Ekran pojemnościowy składa się z izolatora, zwykle szklanej szyby, która jest pokryta przezroczystym przewodnikiem, takim jak wspomniane już ITO. Dotyk powierzchni ekranu palcem przy użyciu palca lub innego ciała przewodzącego prąd skutkuje odprowadzeniem ładunku i zakłóceniem początkowego pola elektrycznego. To ma wpływ na pojemność, której zmiany nietrudno zmierzyć.
Aby zlokalizować miejsce, w którym nastąpił dotyk, wykorzystuje się różne technologie. W najprostszej, powierzchniowej, warstwa przewodząca umiejscowiona jest wyłącznie po jednej stronie izolatora. Po zbliżeniu się do niej przewodnika pod postacią ludzkiego palca, wytwarza się w tym miejscu dynamiczny kondensator. Miejsce dotyku określa się pośrednio, na podstawie pomiarów pojemności, które przeprowadzane są z czterech narożników ekranu.
Ekrany pojemnościowe są trwałe, jednak posiadają ograniczoną rozdzielczość. Może być ona zwiększona w przypadku gdy jedną dużą warstwę przewodzącą podzielimy na ścieżki usytuowane w wytrawionych kanałach i każdą z nich zaopatrzymy w oddzielne elektrody.
Tego typu ekrany preferują dotyk za pomocą palca. Zatem powinny wybierać je osoby, dla których intuicyjne, naturalne posługiwanie się technologią dotykową za pomocą palca, a nie sztyftu jest najbardziej wygodne
Rozwój zaawansowanych technologii multimedialnych jest niezwykle dynamiczny...
Zaawansowane technologie multimedialne oferują wiele ciekawych rozwiązań...