Jak funkcjonują ekrany dotykowe?

Tradycyjna klawiatura i mysz coraz śmielej wypierane są przez technologię dotykową. Jest to intuicyjny sposób korzystania z różnych urządzeń, który umożliwia łatwy i szybki dostęp do informacji, aplikacji, itd. Poznaj zasady funkcjonowania ekranów dotykowych.

 

Ze względu na swoją prostotę i szybkość w działaniu, co przy współczesnym błyskawicznym tempie życia jest niezwykle ważne, technologia dotykowa zjednuje sobie niezliczone rzesze fanów i szerokie zastosowanie w różnego typu urządzeniach.

 

Jakie są zalety ekranów dotykowych?

Ekrany dotykowe posiadają wiele zalet. Główną z nich jest wspomniana prostota i szybkość obsługi. Korzystanie z telefonów, palmtopów i urządzeń nawigacyjnych za pomocą ekranu dotykowego jest o wiele łatwiejsze, bowiem za jednym dotknięciem urządzenia zyskujemy dostęp do pożądanych funkcji czy aplikacji. Tekst możemy wprowadzać za pomocą wyświetlanej na monitorze klawiatura QWERTY, która jest o wiele wygodniejsza od tradycyjnej klawiatury. Inną ważną zaletą sprzętu z ekranem dotykowym jest jego niski koszt. W prawdzie ekran dotykowy jest droższy niż zwykły monitor, ale jego koszt jest mniej niż cena łączna zwykłego wyświetlacza i wysuwanej lub rozkładanej klawiatury.

Warto wspomnieć jeszcze o wyświetlaczu. W mniejszych urządzeniach, takich jak telefony czy palmtopy, zrezygnowanie z klawiatury sprzętowej umożliwia oszczędność cennego miejsca. Producenci stosują te rozwiązanie do produkcji mniejszych urządzeń. Z kolei w przypadku kiedy zostaje zachowana wielkość urządzenia, tworzą modele z wyświetlaczami o większych wymiarach i z wydajniejszym akumulatorem.


Urządzenia z panelem dotykowym

Sprzęt z ekranem dotykowym to nie tylko powszechne smartfony i tablety. Ta intuicyjna technologia znalazła zastosowanie w wielu innych urządzeniach, tj. notebooki i PC, infokioski czy konsole do gier. Posiadają je również automaty do sprzedaży, udzielania informacji i bankomaty dostępne w centrach handlowych, na dworcach, w hotelach czy na lotniskach. Panele dotykowe doskonale sprawdzają się także w przypadku komputerów przemysłowych czyli tam, gdzie do zwykłej klawiatury przedostałyby się wilgoć lub brud, lub gdzie grube rękawice przeszkadzałyby w precyzyjnym uderzaniu w klawisze lub klikaniu myszą.

 

Zarówno teraźniejszość jak i przyszłość należą do ekranów dotykowych. O łatwości i intuicyjności korzystania z tej technologii świadczy chociażby to, że każde małe dziecko potrafi posługiwać się tabletem zanim jeszcze zacznie mówić.

Interaktywne ściany i...

Rozwój zaawansowanych technologii multimedialnych jest niezwykle dynamiczny...

Interaktywne kioski

Największą popularnością wśród urządzeń prezentacyjnych cieszą się...

Zobacz także

SPRAWDŹ nasze rozwiązania
Ekran dotykowy