Jak funkcjonują ekrany dotykowe?

Tradycyjna klawiatura i mysz coraz śmielej wypierane są przez technologię dotykową. Jest to intuicyjny sposób korzystania z różnych urządzeń, który umożliwia łatwy i szybki dostęp do informacji, aplikacji, itd. Poznaj zasady funkcjonowania ekranów dotykowych.

 

Ze względu na swoją prostotę i szybkość w działaniu, co przy współczesnym błyskawicznym tempie życia jest niezwykle ważne, technologia dotykowa zjednuje sobie niezliczone rzesze fanów i szerokie zastosowanie w różnego typu urządzeniach.

 

Jakie są zalety ekranów dotykowych?

Ekrany dotykowe posiadają wiele zalet. Główną z nich jest wspomniana prostota i szybkość obsługi. Korzystanie z telefonów, palmtopów i urządzeń nawigacyjnych za pomocą ekranu dotykowego jest o wiele łatwiejsze, bowiem za jednym dotknięciem urządzenia zyskujemy dostęp do pożądanych funkcji czy aplikacji. Tekst możemy wprowadzać za pomocą wyświetlanej na monitorze klawiatura QWERTY, która jest o wiele wygodniejsza od tradycyjnej klawiatury. Inną ważną zaletą sprzętu z ekranem dotykowym jest jego niski koszt. W prawdzie ekran dotykowy jest droższy niż zwykły monitor, ale jego koszt jest mniej niż cena łączna zwykłego wyświetlacza i wysuwanej lub rozkładanej klawiatury.

Warto wspomnieć jeszcze o wyświetlaczu. W mniejszych urządzeniach, takich jak telefony czy palmtopy, zrezygnowanie z klawiatury sprzętowej umożliwia oszczędność cennego miejsca. Producenci stosują te rozwiązanie do produkcji mniejszych urządzeń. Z kolei w przypadku kiedy zostaje zachowana wielkość urządzenia, tworzą modele z wyświetlaczami o większych wymiarach i z wydajniejszym akumulatorem.


Urządzenia z panelem dotykowym

Sprzęt z ekranem dotykowym to nie tylko powszechne smartfony i tablety. Ta intuicyjna technologia znalazła zastosowanie w wielu innych urządzeniach, tj. notebooki i PC, infokioski czy konsole do gier. Posiadają je również automaty do sprzedaży, udzielania informacji i bankomaty dostępne w centrach handlowych, na dworcach, w hotelach czy na lotniskach. Panele dotykowe doskonale sprawdzają się także w przypadku komputerów przemysłowych czyli tam, gdzie do zwykłej klawiatury przedostałyby się wilgoć lub brud, lub gdzie grube rękawice przeszkadzałyby w precyzyjnym uderzaniu w klawisze lub klikaniu myszą.

 

Zarówno teraźniejszość jak i przyszłość należą do ekranów dotykowych. O łatwości i intuicyjności korzystania z tej technologii świadczy chociażby to, że każde małe dziecko potrafi posługiwać się tabletem zanim jeszcze zacznie mówić.

Zasady funkcjonowania...

Ekrany dotykowe zdominowały nasze życie. Posiadając smartfona korzystamy z ekranu...

Monitory dotykowe –...

Monitory dotykowe są bardzo popularne, a ze względu na szybką i łatwą obsługę...

Zobacz także

SPRAWDŹ nasze rozwiązania
Ekran dotykowy