Modernizacja mebli

Nowy – stary mebel

Mówiąc o modernizacji mebli musimy podzielić ów proces niejako na dwa rodzaje: renowacja mebli zabytkowych, która wymaga nieco innych zabiegów, niż drugi typ odnowy mebli, czyli remont współczesnych mebli, które z różnych powodów nie służą tak jak powinny.

Renowacja antyków

Remont zabytkowych mebli to skomplikowany proces, który jeśli ma być wykonany prawidłowo wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności. Do najtrudniejszych i zarazem najbardziej czasochłonnych a niekiedy najdroższych zabiegów renowacyjnych należy między innymi:

odnowienie powłoki lakierniczej, która ma za zadanie chronić meble

uzupełnienie ubytków okleinowych

poprawa stabilności konstrukcji poprzez wymianę elementów łączących w konstrukcji lub demontaż meble i powtórne jego sklejenie

Renowacja antyków ma dwa główne założenia: stara się w maksymalny sposób odtworzyć oryginalny wygląd mebli, zakłada odnawianie starych elementów, a jedynie w ostateczności posiłkowanie się nowymi.

Remont współczesnych mebli

Ten rodzaj modernizacji mebli sprowadza się najczęściej do wymiany gąbki w siedziskach mebli, lub wymiany tapicerki mebli. Częstym zabiegiem zmierzającym do odświeżenia mebli i dostosowania ich do nowej aranżacji mieszkania jest ich malowanie lub wymiana zniszczonych elementów konstrukcyjnych.